Моніторинг організації виборів Президента України: Черкаси (оновлено)
Моніторинг організації виборів Президента України: Черкаси (оновлено)
Черкаська обласна організація Комітету виборців України реалізує проект «Громадський контроль і допомога при організації виборів Президента України та місцевих виборів в Черкаській області «Весна 2014».
В рамках проект проводиться моніторинг готовності органів влади, виборчих комісій, правоохоронних органів, суб'єктів виборчого процесу до проведення позачергових виборів Президента України та місцевих виборів в Черкаській області.
І. Позачергові вибори Президента України.Огляд проводиться в розрізі округів.
- Чи завершились кадрові перестановки в РДА, з якими партіями/окремими діячами в основному афілійовано керівництво РДА, місцевої влади, правоохоронних органів?
В Черкасах кадрові перестановки відбулися не тільки в РДА ( Районна Державна Адміністрація) де було замінено голову правління на К.С. Омаргалієва, таке рішення було винесене за участі Народної ради Черкаського району яка була утворена 26 січня 2014 року. Затвердження голови РДА відбулося згідно наказу президента України. Заміщення керівників відбувалося поступово, було замінено майже всіх керівників підрозділів як в РДА так і в ОДА.
Призначену голову ОДА зокрема Юрія Ткаченка. За останніми заявами вище зазначеного голови Районної адміністрації зобов’язалась докласти усіх можливих зусиль в сприянні проведені виборів в регіоні, як місцевих виборів мера міста так і позачергових президентських виборів.
Зміни в керівництві містом, в таких структурах як мерія, районна та обласні ради, міліція та СБУ відбулися з заміщенням старих голів, посадовців на нові кадри. Можна зауважити, що було обрано голову Обласної Ради – Валентину Коваленко.
Головні перестановки в силових структурах відбувалися протягом періоду березень-квітень 2014 року. Відразу після призначення Арсена Авакова на пост в.о. Міністра Внутрішніх Справ України (надалі МВС). Звільнив голову МВС у Черкаській області Володимира Ліпандіна та призначив на його посаду Леоніда Бойка. Під тиском громадськості Леоніда Бойка було звільнено, та призначено Владислава Пустовара призначення відбулося 20.03.2014. Також зміни відбулися в прокуратурі, в.о. Генерального Прокурора України Олег Махніцький звільнив голову Черкаської обласної прокуратури Геннадія Дем’яненко та призначив кандидата юридичних наук Віктора Миколека.
В квітні було призначено голову СБУ в Черкаській області Олега Котляра, а саме призначення відбулося 03.04.2014.
Очільника судів вибирали на таємному голосуванні, яке проводилося в апеляційному суді міста Черкаси 17.04.2014 року. На таємному голосуванні більшістю голосів був обраний Володимир Бабенко, який очолював суд в період з 2012 року – 8.04.2014 року.
- Наскільки масштабними виявились кадрові зміни в системі органів виконавчої влади на місцях?
Кадрові зміни виявилися не значні, в основному заміна кадрів відбулася в верхівках, голови РДА, ОДА, та інші. Основні кадри які працювали на місцях так і продовжують працювати. Перестановки очікуються після проведення позачергових виборів президента, та виборів місцевих голів, та до міських рад.
- Чи було зафіксовано випадки провокацій і правопорушень пов’язаних з виборчим процесом, які саме і коли, як реагували на них працівники правоохоронних органів?
Серед провокацій можна зазначити розповсюдження по області газети з чорним піаром де публікуються матеріали щодо кандидата в президенти України Петра Порошенка. Можна зазначити, що на місцевому рівні з’явилася газета «Антенна» яка публікує компрометуючі факти, що до кандидата в мери міста Черкаси Сергія Одарича.
Випадків грубих правопорушень не було зафіксовано. Звернути уваги слід тільки на не дотримання процедури жеребкування Територіальною Виборчою Комісією (ТВК)
Зокрема даний факт було зафіксовано на відео, і передано до суду для вирішення цієї ситуації. Позов надійшов від в.о. «Солідарність».
Звернень до правоохоронних органів не зафіксовано.
- Наскільки активними і впливовими є осередки новостворених рухів (Євромайдан, Правий сектор, Народна рада, Автомайдан)
Активність таких організація як Правий Сектор. Євромайдан, Автомайдан та інші розглянута нижче.
Автомайдан проявляв свою найбільшу активність приблизно до середини березня. З початком розгортання передвиборчої компанії в рядах Автомайдану виникли суперечності і ряд його представників покинули дану організацію. На момент проведення моніторингу ця організація втратила ряд своїх прихильників серед простого населення.
Правий сектор залишається активною організацією в регіоні, приймає активну участь в засіданнях місцевих рад, народної ради. Представники Правого Сектору приймають участь та являються членами таких утворень як Люстраційний Комітет, Народна Рада. На місцевих виборах Правий Сектор висунув своїх кандидатів від політичної партії «За Україну»
Євромайдан проводить збори та залучає громадян до активного вирішення важливих питань для життя міста. На даний момент активна діяльність даного утворення не фіксується
2. Діяльність місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування по підготовці до проведення виборів.
- Що роблять місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах округу для належного проведення виборів, в яких саме формах здійснюється така діяльність?
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах округу надали приміщення для проведення виборів. У наданих приміщеннях вже починають облаштовувати виборчі дільниці. Також ограни влади надали комісіям необхідне матеріальне забезпечення. Серед проблем, ситуація з початком фінансування місцевої ТВК міста Черкаси. Не бажання влади відкривати та реєструвати рахунок комісії для грошових розрахунків. Дане питання було вирішено хоч і без певних ускладнень.
- Чи існують випадки політичного тиску силових структур на місцевий бізнес, осіб, афілійованих з кандидатами у Президенти? Якщо так, то наведіть приклади (хто, де, коли, кого і т.д.).
- Чи налагодження співпраця між органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування і ОВК та ДВК?
Органами місцевої влади у напрямі підготовки для виборі надані приміщення для ОВК і забезпечено їх всім необхідним приладдям і обладнанням. Також надані всі приміщення для функціонування ДВК. Для ОВК та ДВК підведенні та встановленні комунікаційні мережі. Контактні дані виборчих комісій зокрема ОВК наявні в секретарів районних адміністрацій Черкас, Умані, Сміли, Городища. Тального, Золотоноши. В місцевих органах влади можна здобути інформацію про місце розміщення комісій, час їхньої роботи, контактні дані голів, заступників комісій. Голова ОДА С.Ткаченко тримає питання організації виборів під особистим контролем, швидко реагує на проблеми, що виникають і вирішує їх.
2.1. В разі виявлення проблемних питань, повідомте яким чином їх можна владнати
3. Утворення та діяльність ОВК і ДВК.
- Чи відомі проблеми, пов’язані з їх функціонуванням ОВК (приміщення, брак фінансів, орг. оснащення, телефон, Інтернет, кадрові проблеми тощо)?
Всі ОВК забезпечені інтернетом, телефонним зв’язком, офісною технікою, канцтоварами. Навчальні матеріали такі як, посібник для членів ОВК з проведення позачергових президентських виборів були надані кожному з членів комісії. Посібник включає в себе всі необхідні закони, постанови ЦВК та інструкції з організації та проведення позачергових виборів президента України в 2014 році.
- Наскільки професійним є склад ОВК (дайте загальну оцінку)?
Склад ОВК є досить професійним, хоча в комісіях №197 та №198, досить досвідчених осіб які вже приймали участь у виборах не велика кількість, в процентному відношенні по 30% відсотків на комісію. Члени окружних виборчих комісій, пройшли навчання на тренінгу, який проводили представники ЧОО КВУ за підтримки IFES. На тренінгах члени комісій були забезпечені всіма навчальними матеріали, було продемонстровано фільм, для наглядності проведення виборчого процесу, як в день виборів так і для підготовки до дня виборів, проведення засідань, ухвалення рішень та ін.
- Чи є в складі ОВК особи причетні до порушень і фальсифікацій виборів минулому (ПІБ і факти фальсифікацій)?
Було складено чорний список людей, які були помічені у фальсифікаціях, дана інформація публікувалася в ЗМІ, та була оприлюднена на багатьох інтернет ресурсах. Особи, що наведені в вище зазначеному списку не були помічені в складі ОВК. Порушники в Черкаських комісіях поки, що не помічені.
На рахунок ТВК, її склад працює з 2010 року, члени комісії є досить досвідченими особами в процесі проведення місцевих виборів.
- Чи були зафіксовані порушення в діяльності ОВК та/або окремих членів ОВК?
Порушення діяльності ОВК по виборчих округах №197 та №198 не були помічені, на всіх зібраннях голови комісій підтвердили присутність кворуму тобто 2/3 від складу комісії. Призначення членів ОВК та їхня ротація проходила в межах норм і склала не більше 30%. Рішення та постанови, що приймалися ОВК, були затверджені кворумом комісії.
- Чи були проблеми (скандали) під час формування і затвердження ДВК
Під час формування ДВК в Черкасах складнощів не виникало. Можна зазначити, що деякі кандидати в президенти України такі як: Гриненко А.В., Коновалюк В.І., Кузьмін Р.Р. не надали подання до окружних комісій, тобто ці кандидати не представленні в комісіях ДВК. Формування комісій загалом пройшло без ускладнень, комісії сформовані були встановлений строк згідно чинного законодавства України. Перші засідання були проведені на перший-другий день після формування складу комісії. Ротація членів комісій передбачена в перший період роботи ДВК. Процент ротації членів комісій складатиме не більше 25%.
Можна зробити висновок, що формування ДВК пройшло без складнощів по округам №197 та №198.
- Наскільки професійним є склад ДВК (дайте загальну оцінку)?
Члени комісій, що були набрані для ДВК пройдуть навчання для членів дільничних комісій, навчання проводитимуть представники ЧОО КВУ та члени ОВК. До дільничних комісій зазвичай подають кандидатури людей, що вже мають певний досвід у проведені виборів або залучались до виборчого процесу. Звісно серед членів ДВК є ті які приймають участь в ДВК в перше. Для таких осіб передбачене навчання, як вказано вище, також їх забезпечують всіма необхідними матеріалами для проведення виборчого процесу. До таких матеріалів належать презентації, навчальний відео фільм, посібники та інше.
Висновок можна зробити такий, що люди, які являються навіть мало досвідченими, будуть забезпечені усіма матеріалами та підтримкою для проведення прозорих позачергових виборів президента України.
- Чи є в складі ДВК особи причетні до порушень і фальсифікацій виборів минулому (ПІБ і факти порушень)?
Склад ДВК на даний момент перевіряється для виявлення порушників, які були помічені на минулих виборах. При появі більш детальної інформації про участь таких осіб у складах комісій, інформація буде опублікована в ЗМІ та надана відповідним органам для прийняття необхідних запобіжних заходів.
- Чи вчасно ДВК розпочали свою роботу, провели перші засідання?
ДВК розпочали свою роботу вкладаючись у строки встановлені законодавством, на перший другий день після затвердження їх складу у ДВК відбулися перші засідання.
- Чи відомі проблеми, пов’язані з їх функціонуванням ДВК (приміщення, брак фінансів, орг. оснащення, телефон, Інтернет, співпраця з місцевою владою, кадрові проблеми, тощо)?
По виборчих округах №197 та №198 проблем з матеріальним забезпеченням не виникало. Члени комісій були забезпеченні всіма не обхідними матеріалами. Для членів ДВК було проведено тренінги з виборчого процесу від першого засідання і закінчуючи підрахунком голосів та складанням протоколів. На тренінгах були розглянуті питання діяльності ДВК в день виборів. Всі ДВК в встановлений строк були забезпечені приміщеннями, телефонами. Співпраця між місцевою владою та органами ДВК були налагоджені завчасно, за рахунок окружних виборчих комісій.
3.1. В разі виявлення проблемних питань, повідомте яким чином їх можна владнати
4. Діяльність штабів кандидатів.
- Хто з кандидатів на пост Президента розгорнув штаби в окрузі, наскільки масштабним є таке розгортання, чи відомі проблеми, пов’язані з їх функціонуванням (приміщення, брак фінансів, кадрів тощо)?
В Черкасах розгортання штабів кандидатів в президенти України розпочалась завчасно та досить кволо. Перші свої штаби розгорнули такі кандидати такі, як Петро Порошенко та Юлія Тимошенко. Ці штаби почали функціонувати одні з перших у Черкасах згодом на початку квітня розгорнули свою роботу штаби Симоненка, Ляшка, Гриценка, Богомолоць. На роботу штабів значний вплив склала ситуація з проведенням саме позачергових виборів президента України, не готовність політичних сил до проведення агітаційних компаній, залучення професійних кадрів у діяльність штабів, організації їх функціонування. Млява ситуація з агітацією за окремих кандидатів, не представлення штабів інших кандидатів в регіоні обумовили розподілу рекламних площ, кадрів серед так званих великих гравців, які очолюють верхні позиції рейтингів передвиборчих перегонів. Такими кандидатами є: Порошенко, Гриценко, Тимошенко, Ляшко. Серед інших кандидатів інформації щодо діяльності штабів інформації не має.
- Які партії і місцеві авторитети і кого саме з кандидатів підтримують в межах округу (позапарламентські партії, партії, які не висували власних кандидатів, міські голови, голови РДА, місцеві авторитети), у чому полягає така підтримка?
Підтримку деяким кандидатам оказали такі діячі як кандидати в мери міста, зокрема на білбордах кандидата в мери міста Черкаси, розмістив рекламу Бондаренко А.В., на його плакатах можна прочитати «голосуЮ» з великою червоною літерою «Ю» з натяком на кандидата в президенти України Юлію Тимошенко, при тому, що вказаний кандидат іде в мери міста від політичної партії «Батьківщина», яка як відомо іде в президенти за підтримки цієї політичної сили.
Також на телебаченні, на регіональному телеканалі «ВІККА» час від часу можна побачити кандидата в мери Черкас Одарича С.О. який іде в мери від політичної сили «Партії Вільних Демократів», проте можна було почути і не раз підтримку місцевого об’єднання «Солідарність» яка являє собою політичну партію кандидата в президенти України Петра Порошенка.
Щодо інших кандидатур на посаду мера міста чи громадських діячів активною агітацією за певного кандидата свою прихильність не заявляли, схиляючи свії електорат голосувати за певного кандидата.
5. Передвиборна агітація.
- Хто з кандидатів почав здійснювати агітацію, наскільки активно, в яких формах?
Серед агітації у місті Черкаси, особливу активність проявляють такі кандидати: Тимошенко Юлія (партія «Батьківщина»), Гриценко Анатолій (партія «Громадянська позиція»), Ляшко Олег («Радикальна партія»), Порошенко Петро (само висуванець), Тягнибок Олег («Всеукраїнське об’єднання Свобода»). Також помічені білборди по місту від таких кандидатів як: Добкін, Тігіпко, Коновалюк, Порошенко. Неочікувано з’явились білборди від Королевської і Соціалістичної партії (Який потрібен народний президент?). По місту Черкаси багато білбордів з агітацією кандидата в міські голови Черкас А.Бондаренко, який є головою обласної ВО Батьківщина. Білборди виконані в стилістиці ВО Батьківщина і написом Голосуй за Ю.
Інші кандидати активних агітаційних дій не проводять. Серед інших міст, що входять в регіон (Умань, Золотоноша, Городище, Тальне, Сміла) найактивнішими кандидатами є Тимошенко, Ляшко, Гриценко, Тягнибок, Порошенко. Інші кандидати мало представленні або взагалі відсутні агітаційні матеріали в даних округах.
- Наскільки поширеною є прихована політична реклама ("джинса”) в ЗМІ округу (газети, телебачення), на користь кого з кандидатів вона в основному розміщується?
Розповсюдження «джинси» (прихованої реклами кандидатів) відбувається в першу чергу через місцеву популярну газету «Акцент». Політичні матеріали в цій газеті друкуються без позначки «політична реклама». Лідируючі позиції в цій газеті обіймають статті та пости про Тимошенко Ю.В., також досить часто з’являються матеріали про кандидатів в президенти: Тігіпко, Порошенко, Гриценко, Тягнибок та Кузьмін. Фіксуються антиПорошенківські матеріали.
Серед телеканалів місцевого значення найбільш популярним є телеканал «ВІККА». На цьому каналі досить часто лунають заяви кандидата в мери міста Черкаси Одарича С.О., що відкрито підтримує кандидата в президенти в України Петра Порошенка. Були помічені ролики рекламного характеру кандидатів: Тігіпко, Симоненко. Ці матеріали не були марковані як політична реклама. Обласна ОДТРК «Рось» в розповсюдженні агітаційного продукту не помічена.
- Наскільки прив’язаною до місцевих проблем є передвиборна агітація основних кандидатів в межах округу?
Агітація кандидатів в президенти України в регіоні по місту Черкаси не є дуже пов’язаною з проблемами регіону. Можна зауважити. Що в агітаційних газетах таких кандидатів в президенти як Юлія Тимошенко та Петро Порошенко з’являвся матеріал, на рахунок проблем регіону та варіанти їх вирішення після президентських виборів. В інших кандидатів в агітаційних буклетах, газетах, які розповсюджуються через пошту та намети, що розташовані в громадських місцях міста такі матеріали не мали місця. В основному інформація зводиться до узагальнених тез, передвиборчої програми кандидата та іншої інформації, що не має суттєвого відношення до позачергових виборів президента України.
- Чи фіксуються факти непрямого чи прямого підкупу виборців, інші способи впливу на свободу формування волі виборців (укладання соціальних угод, будівництво об’єктів соціальної, транспортної інфраструктури тощо)? Наведіть відповідні приклади.
Випадків не прямого підкупу виборців з періоду початку передвиборчої агітації не зафіксовано. В області зараз проводяться слідчі дії органами внутрішніх справ, щодо фактів підкупу виборців на виборах 2012 і 2013 років, зафіксованих КВУ і іншими.
Але президентська кампанія в Черкаській області збігається з проведенням місцевих виборів в 6 містах області. Деякі кандидати агітують і організовують непрямий підкуп виборців від свого імені, але із залученням партійної символіки і зображень
Наприклад: 1 травня кандидат у міські голови Черкас Анатолій Бондаренко та ВО Батьківщина, організували свято «Єдина родина — єдина Україна!» у Ювілейному парку, яке тривало увесь день. Були організовані конкурси, розваги, морозиво та солодка вата, а також аквагрим та безкоштовні батути. Фактично було порушено ч.4 ст.53 ЗУ про місцеві вибори, адже були відсутні "візуальні зображення назви, символіки, прапора політичної партії, місцева організація якої є суб'єктом виборчого процесу". 18 квітня кандидат у міські голови Черкас Анатолій Бондаренко з представниками ВО Батьківщина по різним районам міста вітав людей з Великодніми святами і дарував паску та пакети з інформаційними листівками, календариком і газетою. https://cvu.ck.ua/elviolation/17 Всі ці заходи відбувались під символікою ВО Батьківщина.
- Чи мають місце порушення правил ведення передвиборної агітації (агітація в органах влади, залучення підлеглих осіб, службового транспорту і т.п. у здійснення агітації, здійснення агітації службовцями у робочий час)? Якщо так, то наведіть приклади.
Порушення під час проведення агітації в основному торкаються сторони місцевих виборів. Не доброчесна агітація серед кандидатів можна зазначити розповсюдження агітаційних матеріалів раніше зазначеного строку закону «Про вибори президента України». Використання службового транспорту та залучення адміністративного ресурсу поки що не виявлено.
- Чи є випадки використання недоброчесних методів політичної боротьби (т.зв. чорний піар, знищення агітаційних матеріалів конкурентів, побиття/залякування активістів)? Наведіть приклади.
Випадки не доброчесних методів в Черкасах мали місце в виді розповсюдження газети з чорним піаром проти кандидата в президенти України Петра Порошенка. Також розповсюдження таких газет мало місце на рахунок місцевих виборів в яких публікувались провокативні матеріали про деяких кандидатів в мери міста Черкаси. Зафіксовані часті випадки пошкодження білбордів таких кандидатів: Тігіпко, Добкін.
коментарі (0)