Експерти розповіли, як проходить люстрація на Черкащині
Експерти розповіли, як проходить люстрація на Черкащині
11 березня 2016 року у прес-центрі газети «Нова доба» відбувся круглий стіл «Хід люстраційних процесів в Україні та на Черкащині». Захід був організований Черкаською обласною організацією КВУ, спільно з проектом «Київський діалог».
Максим Михлик, представив результати моніторингу люстрації в Україні і на Черкащині.
Станом на початок березня 2016 року в Україні було люстровано 897 осіб. Ще 151 тис. діючих чиновників пройшли або наразі проходять перевірку і 55 тис. осіб з числа тих, які претендують на посади у державній службі. З діючих народних депутатів України підлягають люстрації - 21 особа.
Згідно з даних Громадського люстраційного комітету 2577 посадовців підлягають безумовній люстрації. В Черкаській області таких 80 осіб http://lku.org.ua/registry/people?district_id=34 . Тобто лише близько третини осіб, що підлягають люстрації, справді були звільнені.
На думку Голови Черкаського КВУ, найбільш серйозною проблемою залишається ухилення осіб від процесу люстрації. Чи не найпопулярнішим способом уникнути люстрації є прийняття судових ухвал, що необгрунтовано забороняють звільняти посадовців, або ж безпідставно визначають їх такими, що не відповідають критеріям Закону. Іншою проблемою в реалізації люстрації стало самовільне трактування положень Закону окремими органами державної влади. Прикро, що способом уникнення люстрації також є отримання статусу учасника АТО. Серед інших лазівок: переведення на іншу посаду і порушення штатного розкладу. Повний бардак, вважає Максим Михлик, є і у майновій люстрації. Фактично для люстрації особи треба довести, що майно було набуте саме під час перебування особи на службовій посаді, що майже нереально. За два роки за цим критерієм звільнено лише 111 осіб.
Керівник головного управління Національної поліції в Черкаській області Владислав Пустовар повідомив, що жодна особа, яка підпадає під дію закону „Про очищення влади“, в Національній поліції Черкаської області наразі не працює, окрім 2-х жінок, що перебувають у відпустках по догляду за дитиною.
Всього підлягали люстрації 88 осіб, але частина працівників звільнилася ще до початку проведення люстрації. Із них 63 слідчих (що є найбільшою кількість в Україні) та 25 співробітників патрульної служби. Звільнено за законом про люстрацію 17 осіб. Звільнені раніше по різним причинам - 27. Визнані учасниками бойових дій в зоні АТО 42 особи, а тому люстрація до них не застосовується. Звернулись до суду для скасування рішення про своє звільнення 12 колишніх правоохоронців.
За словами Владислава Пустовара, через люстраційні звільнення в органах правопорядку виник кадровий дефіцит. Наприклад слідча служба укомплектована лише на 50 %.
Координаторка КМГО «Молода Черкащина» Вікторія Феофілова досліджувала стан люстрації в Черкаській ОДА. Так на її запит щодо тривалості перевірок та кількості «люстрованих» чиновників в адміністрації відповіли, що перевірки тривають з 15 березня 2015 року, перевірки пройшли 154 особи і до жодної з них не було застосовано закон «Про очищення влади». Між тим, Феофілова зазначила, що навіть побіжний аналіз свідчить, що якість проведення перевірок не витримує критики. Так Криницька Оксана Юріївна, яка нині є заступницею голови департаменту агропромислового розвитку, працювала головою Золотоніської РДА у вказаний період – з 15 червня 2010 року до 9 вересня 2013 року. Отже до неї потрібно було застосувати ту частину закону, де сказано, що люстрованими мали б бути особи, які обіймали посади в часи Януковича не менше року. Однак натомість її просто перевели з посади начальниці на нижчу посаду, чим вивели з-під уваги громадських активістів. І це яскравий приклад того, як відбувається люстрація в ОДА, підсумувала Феофілова.
Юристка КМГО «Молода Черкащина» Тетяна Кавальчук повідомила, що за офіційною інформацією на виконання Закону «Про очищення влади» з органів прокуратури Черкаської області звільнено 4-х працівників: прокурора Черкаської області Віктора Миколенка, першого заступника прокурора Черкаської області Володимира Вегеру, заступника прокурора Черкаської області Вадима Семенова та прокурора відділу ювенальної юстиції прокуратури області Інну Жук, яка здійснювала процесуальне керівництво у кримінальному провадженні стосовно учасників акцій протесту під час Революції Гідності.
Працівників прокуратури, які погоджували та підтримували в суді клопотання слідчих про тримання під вартою осіб, затриманих за подіями біля Черкаської ОДА з 21 по 27 січня 2014 року, було перевірено і 2-х - притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Загалом, як повідомила прокуратура Черкаської області, 18 працівників, відносно яких проводились перевірки, звільнені з органів прокуратури.
Наразі в судах розглядаються 3 кримінальні провадження щодо колишніх працівників прокуратури, які, здійснюючі процесуальне керівництво, затримували громадян, погоджували завідомо незаконні підозри та клопотання слідчих міліції про обрання запобіжних заходів. Так, 18 березня об 11.00 в Придніпровському районному суді м. Черкаси відбудеться наступне засідання по обвинуваченню екс-заступника прокурора м. Черкаси Михайла Буджерака в зловживанні службовим становищем, службовому підробленні та притягненні завідомо невинних осіб до кримінальної відповідальності. Засідання неодноразово переносилось, в тому числі через неявку потерпілих, на яких було навіть неодноразово накладено грошове стягнення за неявку, останній раз – в розмірі 1 тис. грн.
Адвокат Роман Маселко, який займався справами Автомайдану з самого їх початку і зараз є членом Адвокатської дорадчої групи, зазначив, що понад 330 суддів безпосередньо виносили рішення стосовно справ Майдану і підлягають під дію законів «Про очищення влади» та «Про відновлення довіри до судової влади». Їх може бути і більше, але досі не має зведеного реєстру по таким суддям. По Закону «Про відновлення довіри до судової влади» зараз є 22 рішення Вищої ради юстиції щодо звільнення суддів, які базуються на висновках тимчасової спеціальної комісії про наявність в діях суддів ознак порушення присяги, в тому числі одне рішення - по судді Чорнобаївського районного суду Нелі Цибрі. Однак судді оскаржують рішення Вищої ради юстиції до суду, і вже є як мінімум 6 рішень Вищого адміністративного суду на користь суддів. Є також 8 рішень Президента про звільнення, однак всі вони теж оскаржені. По Закону «Про очищення влади» Роману Маселку відомий тільки один випадок його застосування щодо судді – було рішення Вищої ради юстиції відносно колишнього голови Вищого господарського суду Віктора Татькова про звільнення у зв’язку з тим, що він обіймав посаду члена Вищої ради юстиції за часів Януковича. За словами адвоката, судді зайняли шалену захисну позицію, кругова порука у них найсильніша з усіх інших органів, до цього вони мають найсильніші гарантії. Треба працювати над притягненням до кримінальної відповідальності суддів, адже вони вчинили тяжкі злочини – виносили завідомо неправосудні рішення. Кримінальні справи порушені, вже є ті, які передані до суду.
Сергій Слинько зауважив, що люстрація в Черкаській області та й в Україні в цілому сильно пробуксовує. Також експерт представив статистику, підготовлену експертами Інституту Республіка за результатами якого Черкаська область займає 8 місце з показником люстрованих: 29 осіб (станом на 9.03.2016). Згідно цих даних 16 осіб звільнені з МВС, 5 - з фінструктур, 4 - з прокуратури, 3 - з СБУ і 1 особа з структури ветеринарної та фітосанітарної служби. Більшість (17 осіб) звільнені за скоєння незаконних дій стосовно учасників Євромайдану, 11 осіб перебували на посадах Януковича і 1 людина не вчасно подала заяву у визначений строк.
У підсумку заходу учасники прийшли до спільної думки, що не дивлячись на всі проблеми, можна констатувати, що сам факт прийняття і реалізації Закону, це потрібний і важливий крок уперед. Люстрація, хоч і з великими потугами, але стала інструментом часткового очищення влади. Однак цей інструмент потрібно суттєво вдосконалювати: вносити зміни до законодавства, передбачити відповідальність за саботаж люстрації, який відбувається на всіх щаблях держави. Учасники заходу відзначили, що люстрація не потрібна жодному посадовцю і тримається виключно на ентузіазмі громадськості. Однак усі зазначили, що готові докладати зусиль та займати консолідовану позицію з цих питань.
Прес-служба ЧОО КВУ
коментарі (0)